Exhibition On Screen

Podzim v nymburském kině bude ve znamení umění. Sezóna "Exhibition On Screen 2022" startuje!

Sezónu v zahájí dokument Raffael odhalen 4. 10. od 19 hodin. U příležitosti 500. výročí úmrtí Raffaela Santiho v roce 2020 se v Římě konala největší výstava jeho tvorby všech dob, na kterou získal tým Exhibition on Screen exkluzivní přístup.S více než 200 malbami a kresbami zapůjčenými mimo jiné z pařížského Louvru, galerie Uffizi ve Florencii, Národní galerie umění ve Washingtonu nebo muzea Prado v Madridu, poskytuje tato výstava i film unikátní příležitost vidět šíři Raffaelových dovedností, kreativity a vynalézavosti.Oceňovaný režisér Phil Grabsky tak přináší svěží pohled na tohoto mistra renesance a ukazuje, proč je Raffael právem považován za jednoho z největších umělců všech dob. Bývá mnohdy nepochopen nebo mytologizován, na základě této výjimečné výstavy ale film dovoluje Raffaela vůbec poprvé skutečně odhalit.



V říjnu se podíváme na Slunečnice Vincenta Van Gogha, jedny z nejikoničtějších obrazů historie výtvarného umění. Z Van Goghova muzea v Amsterdamu zamíří dokument také do Londýna, Filadelfie, Tokia a Mnichova, aby odhalil tajemství těchto obrazů. Film hledá odpovědi na množství otázek spojených s těmito obrazy. Proč si vybral Van Gogh zrovna slunečnice? Jaké poselství tato série obrazů přináší? Čím se jednotlivé obrazy liší? Co odhalili vědci, kteří tato díla podrobně studovali? Film navštíví vedle Amsterdamu také Londýn, Filadelfii, Tokio i Mnichov, aby odhalil tajemství pěti slavných obrazů slunečnic Vincenta van Gogha a vytvořil jedinečnou virtuální výstavu pro plátna kin.



Dánský sběratel - Delacroix až Gauguin představí v listopadu dánského sběratele Wilhelma Hansena, který založil muzeum Ordrupgaard a který velkou měrou přispěl k popularizaci impresionismu. Do jeho sbírky bude možné nahlédnout skrze výstavu v Královské akademii v Londýně. o dlouhé roky zůstávalo umění impresionistů bez zájmu veřejnosti. Umělci jako Monet, Degas nebo Renoir byli znevažováni a pobývali v chudobě.Pak ale nastalo něco pozoruhodného. Objevila se nová vlna sběratelů a začal mezi nimi boj o jakákoliv díla těchto nových a radikálních umělců. Mezi nimi byl i vizionářský dánský podnikatel Wilhelm Hansen.Hansen shromáždil pozoruhodnou sbírku umění ve svém letním sídle Ordrupgaard na předměstí Kodaně. Exhibition on Screen vypráví jeho fascinující příběh a díky exkluzivnímu přístupu na vyprodanou výstavu v londýnské Královské akademii přináší tuto mimořádnou sbírku na velké plátno.



Prosincový Pissarro - otec impresionismu pak na velké plátno přenese výstavu z Ashmoleova muzea (nejstaršího muzea ve Velké Británii) a představí tohoto zásadního umělce, bez kterého by nebylo žádné impresionistické hnutí. Bez „otce impresionismu“ Camilla Pissarra by nebylo žádné impresionistické hnutí.Pissarro se narodil v Západní Indii, vášeň v malbě ale našel až v Paříži. Později spojil skupinu umělců do nového hnutí. Jejich první výstava byla kritiky opovrhována, získali ale nové jméno – impresionisté. Následujících 40 let byl Pissarro hnací silou toho, co se dnes stalo nejpopulárnějším uměleckým hnutím všech dob.Tým Exhibition on Screen získal přístup do Ashmoleova muzea (nejstaršího muzea ve Velké Británii), kde se nachází rozsáhlá sbírka Pissarrova umění. Film tak nabízí jedinečný pohled na biografii, tvorbu a důležitý přínos tohoto velkého umělce.